HARUN TOKAK

Vanda Tertip edilen “Gün Kardeşlik Günü” gecesinde konuşan Harun Tokak: Dağlar Sarsılsa da Kardeşliğimiz Sarsılmadı

Van Aktif Sanayici ve İş Adamları Derneği, geçen yıl Van’da meydana gelen depremi anmak ve deprem sonrasında yapılan yardımlara teşekkür etmek için ‘Gün Kardeşlik Günüdür’ sloganıyla gecede düzenledi. Samsun, Muğla, İzmir, Ankara gibi çeşitli illerdeki işadamlarının katıldığı gecede, yaşanan depremlerle birlikte oluşan, birlik, beraberlik ve kardeşlikten vurgusuna dikkat çekildi.

Kuranı Kerim tilavetiyle başlayan program, deprem görüntülerinin yer aldığı bir slaytla devam etti. Slaytan sonra kürsüde konuşan VASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çiceksay, Van’da depremlerden sonra ortaya konulan kardeşlik tablosunun tüm dünyaya örnek olacak nitelikte olduğunu ifade etti. Geçtiğimiz yıl 23 Ekim’deki depremden sonra hayatın normale dönmesi için çaba harcadıkları sürede ikinci depremin 9 Kasım’da meydana geldiğini hatırlatan Çiceksay, “Yine canlar kaybetmiş ve evlerimiz yıkılmıştı. İlk önce vatandaşlarımızı çadır kentlere ve konteyner kentlere yerleştirmek için çaba sarf ettik. 2-3 ay boyunca dernek olarak, Van’a yağan yardımları dağıtmak ve organizasyonunu yapmak gece gündüz demeden için çalıştık.” dedi.

Depremden bir yıl sonra 15 bin civarında konutun yapılıp teslim edilmesinin dünya da bir benzeri olduğuna inanmadığını dile getiren Çiceksay, “Deprem sürecinde hepimizin gözlerinin dolmasına sebep olan bir hadise vardı. Duyarlıktan, diğergamlıktan sevgi ve dostluktan ve kardeşlikten oluşan bir tablo vardı. Van’ın nüfusu 74 milyon olduğunu müşahede ettik. O günlerde birçok dostumuz buraya gelerek yardım etti. Bazıları yardım gönderdi. Depremzedeleri evlerinde misafir etti. Tüm dünyaya ders verircesine bir kardeşlik tablosu oluştu.” diye konuştu.

Diyalog Avrasya Platformu Eş Başkanı Harun Tokak ise konuşmasına Van’da daha önce 4 yıl boyunca kaldığını hatırlatarak, “Depremde toprak sarsılmış olsa bile bizim kardeşliğimizin sarsılmaz olduğunu gösteren günlerdi.” dedi.

Güzel günleri Vanlılarla birlikte yaşadıklarını ifade eden Tokak, “Acı günleri de birlikte yaşadık. Birlikte yaşamayı burada yanan meşalelerle görüp anladık. Umudun kalmadığı bir zamanda. Mabetlerin boşaldığı bir zamanda bir insan Van’dan dedi ki, ‘hayır her şey henüz bitmedi. Bu memleket 600 yıl dünyaya hüküm sürdüğü yer dedi’. Van kalesine oturdu. Gözyaşları içerisinde Van’a bakarak ağladı. İslam ülkelerinin düştüğü duruma ağladı. Gözyaşları döktü. İşte o gözyaşlarından bugün bir bahar yükseliyorsa, bu bahar buradan Van’dan yükseliyor. Bütün çiçeklerin ‘soldu’ dediğimiz bir zamanda, bir baharın çiçek açtığı yer burası. O yüzden burayı çok seviyoruz.” ifadelerini kullandı.

Van’dan Üstad Bediüzzaman Said Nursi’yle birlikte bir ses yükseldiğine işaret eden Tokak, “Bugün buradaysak o ses bizi topluyor. O ses ayrımcı bir ses değil, kucaklayıcı bir ses. Ortak değerlerin, kültürlerin değil. Bütün dünyadaki sesleri bir araya getirecek bir ses. O yüzden sizden ricamız o sese kulak ve omuz vermeniz.” diye konuştu.

TUSKON Genel Başkan Yardımcısı Osman Reis ise ilde yaşanan depremlerin kenetlenmeye vesile olduğunu ifade etti. Konfederasyon olarak deprem sürecinde elinden gelini yaptıklarını belirten Reis, bundan sonrada devam edeceklerini belirtti.

Geçen yıl bu zamanlarda Vanlıların çadırlarda üşüdüğünü dile getiren Van Valisi Münir Karaloğlu da, “On binlerce ailemiz evsiz kalmıştı. 75 milyon vatandaşlarımız Van için kenetlendi. Sivil Toplum Kurumları, Belediyeler, hayırseverler bize yardım etmek için seferber oldu. Sesimize ses oldular. Geçen sene Kurban Bayramı’nda da buradaydınız. Yine buradasınız. Van halkı adına teşekkür ederim.” diye konuştu.

Depremle birlikte bir kardeşlik destanının yazıldığını vurgulayan Karaloğlu, “Deprem 29 saniye sürmüştü. Çaresiz bıraktı. Psikolojimizi yerle bir ediyordu. O günlerde daha çok ihtiyacımız vardı ve esirgemediniz. Herkes maddi ve manevi buradaydı. Dünyanın hiç bir yerinde olmayacak bir şekilde başardık. Burada yaralar sarıldıysa hep beraber başardık.” dedi.
Konuşmaların ardından Van İl Müftüsü Nimetullah Arvas, depremde hayatını kaybeden depremzedeler için okunan hatimlerin teslimi için dua okudu. Daha sonra Van’a iki yurt yapan İnanlar Holding’e, Kimse Yok mu Derneği’ne, Doğu Anadolu ve Sanayici İş Adamları Derneği’ne, Japon Yardım ve Kurtarma Derneği (AAR)’e, TUSKON’a, Antalya Genç İş Adamları Derneği’ne ve Harun Tokak’a plaket takdimi yapıldı.

Anma gecesine, Van Valisi Münir Karaloğlu, Vali Yardımcıları, Diyalog Avrasya Platformu Eş Başkanı Harun Tokak, ildeki kurum müdürleri, Samsun, Muğla, İzmir, Ankara gibi birçok ilden gelen iş adamları ve bin 200 davetli katıldı.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.